Samochód jest zazwyczaj podstawowym środkiem transportu osoby niepełnosprawnej, dzięki któremu może ona swobodnie poruszać się po okolicy. Niestety parkingów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych jest niezwykle mało. Nie ma ich również na osiedlach w Rzeszowie a jeśli już znajdzie się oznaczone w ten sposób miejsce, to zazwyczaj często nie spełnia ono parametrów technicznych, bądź po prostu jest zajęte przez innego, pełnosprawnego kierowcę. Aby wyeliminować problem braku miejsc postojowych dla niepełnosprawnych na nowych osiedlach, deweloperzy powinni o nich myśleć już na etapie ich projektowania.
Jak zaprojektować parking, aby spełniał wymagania osób niepełnosprawnych?
Wymiary miejsca postojowego dostosowanego dla osoby niepełnosprawnej powinny wynosić minimum 3,6 m x 5 m a jeśli takie miejsce znajduje się wzdłuż chodnika, to odpowiednio 3,6 x 6 m. W przypadku, gdy istnieje możliwość korzystania z chodnika bądź innej drogi komunikacyjnej przyległej do rzeczonego parkingu, można zwęzić to miejsce do 2,3 m. Samo rozmieszczenie oraz ilość miejsc jest określana indywidualnie dla każdego terenu.
|
1. Miejsca postojowe dostosowane do osób niepełnosprawnych |
|
2. Miejsca postojowe dostosowane do osób niepełnosprawnych |
Należy pamiętać, że miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny się znajdować blisko wejścia do budynku, być odpowiednio oznakowane, zaś nawierzchnia chodnika powinna być gładka i bez wysokich krawężników (maksymalnie 2 cm różnicy poziomów). Jeśli miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej mieści się na terenie osiedla zamkniętego, wówczas brama powinna być sterowana pilotem, aby nie było konieczności wysiadania z samochodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz